Безспорно най-уникалното в „Къщата на баба Радка“ е самата баба Радка. Те е безкрайно интересна дори за българите, познаващи родните фолклорни традиции и със сигурност e страхотна атракция за чужденците, които за първи път се срещат с българския бит.
Гостите биват посрещнати по стар български обичай. Пред тях баба Радка полива вода с менче, за да им върви, а гостоприемството се допълва от почерпката с питка със сол.
Домът на баба Радка е истински музей, представящ българската самобитност, култура, традиции. Гостите ще попаднат в просторно и красиво селско жилище и дворен комплекс, включващ лозе, зеленчукова градина, овошки. Къщата има и множество обособени места за извършване на различни дейности – правене на автентични колани, предене, тъкане и др.
На стените гостите могат да видят автентично народни облекла, създадени от ръцете на баба Радка. Тя с удоволствие обяснява за какво и кога са се носели носиите – има младоженски и празнични. Сред любопитните експонати се откриват и кукерски маски. Сурвакарството още е живо в региона, а сурвачки може да се видят в къщата ѝ. Докато сега често децацата-сурвакари получават паричка, когато баба Радка е била дете, това се оказва, че е било екзотика.
Баба Радка посреща туристи вече 28 години, но не е сама. В дома ѝ има състав, който помага в представянето на българските традиции и кухня.
“Доскоро всичко българско се отричаше, казва баба Радка, а сега всички млади хора се учат да пеят, да танцуват и да носят нашите дрехи.“
Във видеото ще чуем и български фолклорни песни, изпълнени от баба Радка и компания.